Odpady przemysłowe – 40% składowanych bez sortowania

Wciąż ogromna liczba produkowanych każdego dnia odpadów składowana jest bez sortowania. Bezpośrednio wpływa to na ponowne ich wykorzystanie, bowiem utylizacja odpadów przemysłowych jest wówczas utrudniona. Odpady przemysłowe stanowią aż 90% śmieci wytwarzanych w naszym państwie. Niestety ich składowanie, a następnie odzysk nie są właściwie monitorowane, dlatego też pojawia się wiele trudności związanych z nimi związanych.

Klasyfikacja odpadów przemysłowych

Odpady komunalne wytwarzane przez gospodarstwa domowe znacznie lepiej są sortowane. Wiele rodzin zdaje sobie doskonale sprawę, jak ważne jest prawidłowe umieszczanie zużytych śmieci w odpowiednich pojemnikach lub kontenerach. Świadoma segregacja ma ogromny wpływ na środowisko, pozwala bowiem na przeprowadzenie recyklingu. Natomiast podział odpadów na konkretne kategorie znacznie ułatwia sortowanie. Nieprzestrzeganie podstawowych przepisów prawnych odnośnie gospodarki związanej z odpadami wiąże się również z otrzymaniem kary finansowej. Niestety w przypadku odpadów przemysłowych sprawa wygląda nieco inaczej.

Ponad 50% odpadów związanych z przemysłem wytwarzanych jest w gałęzi wydobywczej – szczególnie w sektorze węglowym. Zdecydowanie mniejsza ilość – około 17% – powstaje w elektrowniach oraz sieci przesyłowej, zatem w sektorze energetycznym. Trzecią kategorię stanowią ścieki i odpady powstające podczas ich zarządzania. Z uzyskanych danych wynika, iż odzysk śmieci przemysłowych to wartość poniżej 50%. Większość odpadów kierowanych jest do spalarni, a jedynie 20% bierze udział w procesie recyklingu.

Wysypisko odpadów przemysłowych a środowisko naturalne

Magdalena Maj, pełniąca funkcję analityczki zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym, w rozmowie z portalem eNewsroom wyraziła swoje zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy. Według uzyskanych informacji, przez ostatni rok aż ponad 40% odpadów przemysłowych było składowanych w nieodpowiedni sposób. Śmieci te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego, bowiem emitują niebezpieczne związki do gleby, wód powierzchniowych bądź atmosfery.

Powstałe w procesie płukania lub oczyszczania kopalin odpady oraz te związane z przetwórstwem chemicznym paliw odzyskiwane są w 60%. Ponowne ich wykorzystanie odbywa się głównie podczas budowy dróg czy rekultywacji terenów.

Utylizacja odpadów przemysłowych – niewykorzystany potencjał

Magdalena Maj podkreśliła również fakt, że nie wykorzystujemy maksymalnych możliwości ponownego wykorzystania odpadów przemysłowych – np. w formie surowców wtórnych. Duży problem stanowią nielegalne składowiska śmieci, wciąż obecne na terenie całego kraju. Dodatkowo niestarannie prowadzone są statystyki odnośnie procesów recyklingu, bowiem wykazują wiele błędnych informacji. W odbytej rozmowie ekspertka poruszyła również wątek surowców mineralnych i brak wykorzystania drzemiącego w nich potencjału.

Składowanie i utylizacja odpadów wciąż przysparza wiele problemów. Niestety, dopóki wszystkie podmioty biorące udział w ich wytwarzaniu, a następnie odbiorze i transporcie w odpowiednie miejsce, nie będą ze sobą należycie współpracować, sytuacja może się pogarszać. Odbiór odpadów przemysłowych przebiegać powinien w sposób bezpieczny, tak aby podczas przewozu niemożliwe było wymieszanie się poszczególnych rodzajów śmieci.