Właściwa segregacja śmieci jest kluczowa dla ochrony środowiska. Szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z odpadami niebezpiecznymi, groźnymi nie tylko dla przyrody, ale też dla człowieka.
śmieci niebezpieczne to takie, które po dostaniu się do ekosystemu mogą stwarzać zagrożenie dla środowiska, ludzi oraz zwierząt. Od innych śmieci różnią się one tym, że są lub mogą być: wybuchowe, reaktywne, podatne na korozję lub toksyczne. Ze względu na te cechy istotnie ważna jest ich właściwa recykling. Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się:
– śmieci chemiczne,
– odpady przemysłowe,
– medyczne,
– weterynaryjne,
– emalie, farby, klajstry, rozcieńczalniki,
– środki wybuchowe,
– substancje nieznośne,
– palące,
– mutagenne,
– rakotwórcze,
– alergenne,
– szkodliwe,
– oleje,
– spreje,
– przyrządy elektryczne,
– termometry,
– baterie,
– preparaty do flory,
– substancji do impregnowania lub utrzymywania w dobrym stanie polana,
-preparaty farmaceutyczne i farmaceutyki stosowane w medycynie lub weterynarii,
– substancje pirotechniczne i inne materiały wybuchowe,
– środki powstające w rezultacie aktywności naukowo-badawczych, rozwojowych lub pracy dydaktycznej, na przykład resztki laboratoryjne.
Takie wyróżniki odpadów szkodliwych jak łatwopalność, reaktywność, korozyjność i toksyczność sprawiają, że samodzielna utylizacja odpadów tego typu jest niemożliwa lub bardzo skomplikowana. Odbiór śmieci niebezpiecznych w Gostyń musi zachodzić z zachowaniem aktualnych przepisów prawnych oraz zasad bezpieczeństwa. istotnie znaczące jest stosowne znak śmieci niebezpiecznych, zabezpieczenie ich na czas transportu, przetransportowanie ich oraz odpowiednia utylizacja. Odbiorem odpadów niebezpiecznych zajmują się zawodowe firmy, mające przygotowanie i doświadczenie w tej zagadnieniu. recykling śmieci tego typu może zachodzić na kilka sposobów:
– sterylizacja – neutralizowanie odpadów w właściwej temperaturze i ciśnieniu,
– promieniowanie mikrofalowe,
– rozwiązanie termiczny,
– możliwości fizykochemiczne – na przykład poprzez wykorzystanie chloru,
– przekształcanie odpadów w surowce wtórne lub rodzime.
rozwiązanie termiczny polega na paleniu odpadów w kotłach rozgrzanych do temperatury od 850 do 1100°C. Odpady przemysłowe pali się w specjalnych komorach bez dojścia powietrza.
Inną metodą jest autoklawowanie. Polega to na tym, iż autoklaw parowy, podgrzany do temperatury 130-190°C, osłabia śmieci, dzięki czemu mogą być magazynowane na zwyczajnym wysypisku.
Odpady niebezpieczne można również poddawać recyklingowi poprzez emisję mikrofalowe. Najpierw oczyszcza się odpady, a następnie wystawia na działanie] promieniowaniu.
{Bardzo ważne jest to, że śmieci szczególnie niebezpieczne przebiegu zobojętniania, na przykład poprzez dodanie innych związków chemicznych.
trzeba też nie zapominać, że w utylizacji tworzyw syntetycznych dąży się do odzysku, czyli ponownego użycia materiałów. Recykling substancji nieprawdziwych odbywa się z wykorzystaniem rozpuszczalników chemicznych – ten rodzaj recyklingu nazywa się surowcowym.
sporadycznie wykorzystywanym sposobem jest odkażanie chemiczna z zastosowaniem chloru. Unika się jej wykorzystania ze względu na chorobotwórczy wpływ chloru na otoczenie.
Nie wszystkie śmieci szkodliwe można przerabiać w taki sam metoda – rozwiązanie należy dopasować pod rodzaj śmieci, który jest dedykowany do odzysku.
PROEKO zajmuje się nie tylko odbiorem odpadów niebezpiecznych w Gostyń,ale również wynajmem kontenerów. Zapraszamy do współpracy!
Skontaktuj się z namiJeśli zainteresowały Cię nasze usługi, skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy warunki współpracy!
Odbieramy wszelką elektronikę oraz stare sprzęty RTV i AGD. Odebrane od klienta odpady, następnie poddajemy utylizacji.
W ramach szerzenia myśli ekologicznej oferujemy outsourcing środowiskowy w Państwa firmie, który pozwoli wdrożyć ekologiczne rozwiązania.
Firma PROEKO nawiąże współpracę i podejmie się realizacji zadań związanych z odbiorem, wywozem i przetwarzaniem tego rodzaju śmieci.
Stare książki, gazety czy kartony to surowce, które mogą zostać wykorzystane ponownie.
Prowadzimy odbiór surowców takich jak: szkło, plastik, papier, nakrętki, butelki, puszki, miedź, folię.