• Witamy w PROEKO RECYKLING - Wywóz śmieci Kraków
 • Poniedziałek - Piątek

  9:00 - 17:00
 • Telefon

  +48 735 752 272
  +48 794 007 819

Elektroodpady Kraków

PROEKO RECYKLING oferuje swoim Klientom szereg usług związanych z gospodarką elektrośmieciami. Nasza firma prowadzi odbiór elektrośmieci, a także zajmuje się ich utylizacją.

 

Rosnący problem z elektroodpadami

Elektrośmieci stanowią stale rosnący problem w zarządzaniu gospodarką odpadami. Ich ilość wzrasta z każdym rokiem wraz z rozwojem nowych technologii. Elektronika szybko staje się przestarzała, a konsumenci w pogoni za nowościami często wymieniają stare sprzęty.

 

Problemem jest tu jednak nie tylko ilość, ale i charakter tego rodzaju odpadów. Elektrozłom często zawiera materiały, które są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Chodzi tu m.in. o takie substancje jak ołów, rtęć, chrom, kadm, brom. Ponadto, warto podkreślić, że do wyprodukowania wielu sprzętów elektronicznych i elektrycznych używa się cennych lub trudno dostępnych materiałów np. metali ziem rzadkich takich jak skand, neodym, samar, gadolin, holm, tul, iterb, lutet. Recykling elektrośmieci pozwala przynajmniej w jakiejś mierze wykorzystać te materiały ponownie i jest wyrazem odpowiedzialnego i zrównoważonego gospodarowania odpadami. Zbiórka elektrośmieci i ich późniejsze przetwarzanie są zaś istotnym elementem radzenia sobie z problemem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

Warto przy tym zaznaczyć, że elektroodpady nie mogą być wyrzucane na zwykłe śmietniska. Pozbycie się sprzętu elektrycznego i elektronicznego w taki sposób może skutkować wysoką grzywną. Dlatego elektrośmieci należy oddać do punktu zbierania tego rodzaju odpadów lub zawieźć na skup elektrośmieci.

 

Elektroodpady Kraków: Rodzaje elektrośmieci

 
Odpady elektroniczne i elektryczne mają zróżnicowany charakter. Można je podzielić na:

 

 • Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: to między innymi chłodziarki, zamrażarki, pralki, zmywarki, wentylatory i grzejniki elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne
 • Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: czyli odkurzacze, tostery, frytkownice, wagi, zegarki
 • Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: przede wszystkim komputery, telefony, teleksy, drukarki, faksy
 • Sprzęt audiowizualny tego rodzaju elektrozłom to odbiorniki radiowe i telewizyjne, kamery i sprzęt video, instrumenty muzyczne, głośniki
 • Sprzęt oświetleniowy najprzeróżniejsze lampy i oprawy oświetleniowe, z wyjątkiem żarówek
 • Narzędzia elektryczne i elektroniczne są to wiertarki, piły, maszyny do szycia i wiele innych rodzajów narzędzi
 • Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy to m.in. konsole do gier, zabawki z elektrycznymi częściami
 • Wyroby medyczne różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, m.in. analizatory i sprzęt laboratoryjny
 • Przyrządy do nadzoru i kontroli czujniki, termostaty, urządzenia pomiarowe
 • Automaty do wydawania na przykład automaty do wydawania napojów

 

Podział ten opiera się na ustawowych regulacjach, obowiązujących do 1 stycznia 2018 roku. Aktualnie stosuje się sześć grup sprzętu, które scharakteryzowano, biorąc pod uwagę koszt i sposób przetwarzania. Zaprezentowana lista dobrze jednak pokazuje, jakie odpady elektroniczne i elektryczne trafiają na odbiór elektrośmieci.

 

Utylizacja elektrośmieci

Zbiórka elektrośmieci umożliwia profesjonalny i bezpieczny recykling elektroodpadów. Skup elektrośmieci, m.in. skup telewizorów, pozwala ograniczyć wpływ tego rodzaju odpadów na środowisko. Demontaż i recykling elektrośmieci pozwala odzyskać nawet do 90 procent surowców wykorzystanych do produkcji urządzenia. PROEKO dysponuje odpowiednim zapleczem magazynowym, dzięki któremu prowadzić utylizację sprawnie i zgodnie z prawem.

 

Skup elektrośmieci

Skup elektrośmieci, w tym skup telewizorów, pozwala Klientom zgodnie z prawem pozbyć się zużytych, przestarzałych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. PROEKO chętnie pomoże w tej kwestii podmiotom zainteresowanym wyrzuceniem elektrozłomu. Nasza firma prowadzi odbiór elektrośmieci od klientów indywidualnych oraz z firm i instytucji. Zachęcamy do kontaktu.

 

Pragniemy także podkreślić, że PROEKO posiada wszelkie uprawnienia i pozwolenia, które są konieczne, aby zbiórka elektrośmieci przez nas prowadzona była w pełni legalna. Nasi Klienci mogą liczyć na nasz pełen profesjonalizm i bezpłatny odbiór wielkogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz innych elektroodpadów.
 

Poszukujesz firmy z Krakowa, która zajmie się wywozem Twoich Elektroodpadów? Zapraszamy