Coraz większym problemem w gospodarowaniu odpadami są elektrośmieci. Niestety widok starych lodówek czy telewizorów w lasach czy przy drogach jest nadal dość częstym widokiem. Gdy jakiś sprzęt elektroniczny psuje się, zazwyczaj wówczas kupujemy nowy. Jednak nawet bardzo częste wymienianie urządzeń RTV i AGD nie jest usprawiedliwieniem dla wyrzucania tych odpadów w miejsca nieodpowiednie.

Zobacz więcej informacji

Elektroodpady Bydgoszcz

Elektroodpady – ogromne zagrożenie dla środowiska

Największy problem jednak nie stanowi ilość wyrzucanych odpadów, ale ich charakter. Elektroodpady często zawierają materiały niebezpieczne dla zdrowia człowieka oraz dla środowiska. Do najczęściej spotykanych substancji zaliczają się: ołów, rtęć, chrom, brom, kadm i inne. Dodatkowo, aby móc wyprodukować urządzenia RTV i AGD, potrzebne są znaczne ilości cennych oraz ciężko dostępnych materiałów – metali ziem rzadkich na przykład: skand, neodym, samar, gadolin, holm, iterb, tul czy lutet. Recykling elektroodpadów jest o tyle ważny, że pozwala na odzyskanie choć jakiejś części materiałów, które zostały zużyte wcześnie w produkcji. Daje to możliwość odpowiedzialnego i zrównoważonego gospodarowania odpadami – a to jest naszym celem od początku działalności.

Rodzaje elektroodpadów

Tego rodzaju śmieci mają zróżnicowany charakter, różne pochodzenie i niosą potencjalnie inne ryzyko dla środowiska. Zaliczamy do nich:

  • Vending – są to automaty do wydawania napojów.
  • Urządzenia pomiarowe, do nadzoru, kontroli, wszelkie czujniki czy termostaty.
  • Wyroby medyczne takie jak: urządzenia do pomiaru cukru we krwi, analizatory, sprzęt laboratoryjny i inny wykorzystywany do leczenia.
  • Sprzęt rekreacyjny i sportowy – konsole do gier, zabawki elektryczne, rowerki stacjonarne itp.
  • Narzędzia warsztatowe – wiertarki, piły maszynowe, maszyny do szycia itp.
  • Sprzęt oświetleniowy – lampy, oprawy oświetleniowe itp.
  • Wszelki sprzęt audiowizualny – odbiorniki radiowe, telewizory, kamery, video, instrumenty muzyczne, głośniki i inne.
  • Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny – komputery, laptopy, telefony, drukarki, faksy i inne.
  • Urządzenia gospodarstwa domowego o małym gabarycie – czyli odkurzacze, tostery, frytkownice, wagi, zegary itp.

Elektroodpady Bydgoszcz – utylizacja

Zbieramy oraz transportujemy do miejsca, gdzie w bezpiecznych dla środowiska sposób odpady elektroniczne zostają zutylizowane. Zdemontowanie i rozłożenie na poszczególne części elektrośmieci umożliwia ponowne wykorzystanie nawet 90% surowców. Dysponujemy zapleczem, dzięki którym utylizujemy tego rodzaju odpady zgodnie z ochroną środowiska.

Zapraszamy do kontaktu z firmą PROEKO w celu nawiązania współpracy!

Skontaktuj się z nami

Jeśli zainteresowały Cię nasze usługi, skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy warunki współpracy!

Zobacz wszystkie rozwiązania