Prawidłowo funkcjonująca gospodarka odpadami wymaga współpracy pomiędzy wieloma podmiotami – zarówno na etapie segregacji, jak i odbioru, wywozu oraz utylizacji. Sprawnie przeprowadzone działania pozwalają wyeliminować zagrożenie, jakie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska powodować mogą odpady. Podczas niedawnej konferencji wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przedstawił program „Czystość Plus”, proponując m.in. segregację odpadów na trzy frakcje zamiast pięciu.

 

Zwiększenie kary pieniężnej za nielegalne porzucanie odpadów

Kwestie środowiskowe w ostatnich kilku latach nadal są przedmiotem ożywionych dyskusji. Podnoszona jest świadomość obywateli w związku z prawidłową segregacją odpadów, bowiem dopiero wówczas mogą być one odpowiednio zutylizowane lub poddane procesowi recyclingu. Niestety nadal istnieje wiele gospodarstw domowych, które nie przywiązują zbyt dużej uwagi do zagadnienia segregacji. 

Podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu Jacek Ozdoba – w towarzystwie prezydentów Stalowej Woli, Chełmna oraz burmistrzów Halinowa, Sierpca i Sulejówka – zaprezentował planowane zmiany w obrębie gospodarki odpadami. Duża część dyskusji poświęcona była nielegalnemu porzucaniu odpadów na terenach publicznych – drogach, placach czy terenach zielonych. Plan „Czystość Plus” przewiduje podniesienie kary pieniężnej za nielegalne zachowania tego typu, jednocześnie zapowiada wprowadzenie lepszych metod identyfikacji sprawców. Według wiceministra klimatu działania te umożliwią częściowe wyeliminowanie problemu, z jakim zmagają się zarówno miasta, jak i wsie. 

Trzy frakcje segregacji zamiast pięciu

Największą uwagę przykuł jednak pomysł eliminacji dwóch frakcji odnośnie segregacji opadów. Obecnie funkcjonuje podział śmieci na pięć grup, jeżeli jednak plan „Czystość Plus” wszedłby w życie, fakcji pozostałoby trzy. System taki może zacząć funkcjonować wyłącznie po zaakceptowaniu przez ministerstwo, to natomiast możliwe jest w przypadku, gdy poziom recyklingu oraz selektywnej zbiórki wśród gmin będzie utrzymywał się na wymaganej wysokości. Jest to znaczne ułatwienie dla gospodarstw domowych, bowiem zdecydowanie łatwiej jest segregować odpady w oparciu o mniejszą ilość pojemników. Wiąże się to również z obniżeniem kosztów związanych z gospodarką odpadami.

Obniżenie stawek za śmieci może mieć pozytywny oddźwięk wśród mieszkańców miast, mniejszych miejscowości oraz wsi. Może wpłynąć na zmianę podejścia społeczeństwa do segregacji odpadów, gdyż duże kwoty skutecznie potrafią zniechęcić społeczeństwo i powodować ostracyzm związany z segregacją. 

Na obecnym etapie nie wiemy niestety, jakie frakcje zostałyby zlikwidowane, jakie natomiast połączone. Konferencja odnośnie segregacji odpadów odbyła się stosunkowo niedawno, dlatego też dyskusja na jej temat jest dopiero w początkowej fazie. 

Plan „Czystość Plus”

Włączając powyższe modyfikacje, plan „Czystość Plus” przewiduje znacznie więcej zmian w gospodarce odpadami, są to m.in.:

  • zwiększenie kary pieniężnej za nielegalne porzucanie śmieci do 5000 zł,
  • kara pozbawienia wolności za wyrzucanie odpadów niebezpiecznych do 8 lat,
  • większy koszt odbioru odpadów z posesji niezamieszkałych,
  • opcja indywidualnego rozliczania mieszkańców,
  • zmiana zasad odnośnie ustalania poziomu recyklingu,
  • zwiększenie czasu magazynowania odpadów do 3 lat,
  • segregacja odpadów na 3 frakcje zamiast 5.