Śmieci miejskie
Są to śmieci związane z nieprzemysłową działalnością człowieka i powstające w domach. Zakwalifikujemy do nich śmieci ulegające biodegradacji oraz odpady wielkogabarytowe. Do odpadów poddających się biodegradacji kwalifikują się:
– odpady z terytoriów zielonych,
– śmieci kuchenne i ogrodowe,
-odzież i tekstylia z organicznych materiałów,
– makulatura i teksturę,
– drzewo.
Do odpadów wielkogabarytowych z kolei wliczają się:
– stoły, krzesła, tapczany, łóżka, sofy, fotele,
– materace,
– rowery,
– wózki,
– dywany.
Do odpadów wielkogabarytowych nie należą: panele, belki, okna i ramy okienne, drzwi, wanny, umywalki, grzejniki, rynny, płyty, rolety, elementy samochodowe, motorowery, śmieci remontowe bądź ogrodowe, kosiarki czy torby na śmieci.
Odpady przemysłowe
Chociaż odpady przemysłowe z reguły generowane są przez firmy powiązane z wyrobem, na przykład przez firmy budowlane, a także przez szpitale, to w domach również możemy odszukać odpady z tej dziedziny. Są to m.in.:
– urządzenia RTV i AGD,
– farby, rozcieńczacze, spoiwa, lakiery,
– produkty ochrony roślin,
– odpady opakowaniowe,
– przemysłu tekstylnego i odzieżowego,
– spożywczego,
– chemia laboratoryjna.
Wywóz śmieci Elbląg
Wykwalifikowane przedsiębiorstwa takie jak PROEKO proponują wywóz śmieci Elbląg przeróżnego typu: miejskich, przemysłowych, opakowaniowych, poremontowych, pobudowlanych, niebezpiecznych i elektroodpadów. Wywóz śmieci Elbląg odbywa się przy pomocy specjalistycznej floty samochodowej, ułatwiającej pewny przewóz śmieci w obszar utylizacji lub magazynowania. Wykwalifikowani pracownicy dbają o właściwe ochrona ładunku, minimalizując możliwość wycieku niebezpiecznych surowców lub brzydkich zapachów. W trakcie transportu nie ma również mowy o zmieszaniu się odpadów w obrębie pojazdu.
Wywóz śmieci Elbląg – utylizacja
Występuje kilka sposobów utylizacji śmieci. Co istotne, nie każde odpady można eksploatować w taki sam rozwiązanie. Odpowiednie dobranie metody do odebranego typu odpadów jest zasadnicze, ponieważ niewłaściwa utylizacja może mieć negatywny oddziaływanie na środowisko. Do technik utylizacji wliczają się:
– cieplne przekształcanie odpadów,
– recykling – rewindykowanie materiałów z produktów odpadowych i powtórne ich wykorzystanie z zamiarem produkcji kolejnych towarów,
– fermentacja – poddanie śmieci takich jak: odchody zwierzęce, produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego i odpadów z materiałów rolniczych beztlenowemu rozkładowi,
– kompostowanie – przerabianie resztek organicznych w próchnicę przez mikroorganizmy,
– wykorzystywanie śmieci jako surowca – wykorzystanie ubocznych artykułów pochodzenia zwierzęcego i nienadających się do użytkowania przez ludzi i zwierzęta, aby wytworzyć wydajne i cenne nawozy.